Akcja Piernikowa:
Akcja zdobienia pierników na rzecz Hospicjum Promyczek rozpoczęła się w 2010 roku z inicjatywy lokalnej artystki p. Ani, mieszkającej w gminie Wiązowna. W pierwszych edycjach wypiekanie i zdobienie pierników odbywało się w domu p. Ani, gdzie wspólnie z córkami wypiekały po kilka tysięcy pierników, następnie przy wsparciu sąsiadów, przyjaciół Promyczka oraz wolontariuszy pierniki były pięknie ozdabiane. Przez pierwsze lata akcji, pierniki rozprowadzane były w okresie przedświątecznym podczas wydarzeń na rzecz hospicjum, w lokalnych przedsiębiorstwach oraz przy parafiach. Akcja „Piernikowanie – świąteczne pomaganie” stała się lokalną tradycją w okresie Bożonarodzeniowym, która wyszła z inicjatywy oddolnej i cieszy się dużym zainteresowaniem. W ramach ostatniej VI edycji projektu, pudełeczka z piernikami rozprowadzane były za minimalną kwotę 15 PLN, Z uwagi na zmiany organizacyjne w Fundacji DHD Promyczek w latach 2016-2018 nastąpiła przerwa w akcji piernikowej. Z uwagi na duże zainteresowanie akcją w poprzednich edycjach, podjęliśmy decyzję o reaktywowaniu projektu i podjęciu ponownej współpracy z Panią Ania i jej córką Katarzyną. Postanowiliśmy VII edycję „Piernikowanie- świąteczne pomaganie” zaplanować i zorganizować z wyprzedzeniem oraz sprofesjonalizować etap zdobienia i dystrybucji pierników. Głównym zapleczem organizacyjnym w tegorocznej edycji jest Gmina Wiązowna i Gminny Ośrodek Kultury w Wiązownie. Akcja odbędzie się w trzech etapach: produkcja i wypiekanie pierników, warsztaty ze zdobienia, pakowanie i dystrybucja. Realizacja projektu rozplanowana jest na trzy miesiące październik-grudzień 2019 r. Do współpracy w tegorocznej edycji, części warsztatowej ze zdobienia pierników zaprosiliśmy gminy: Otwock, Józefów, Wiązowna, Warszawa Wawer, Karczew, Celestynów, Kołbiel. Warsztaty prowadzone będą przez Katarzynę i Annę Jędrzejewskie.
Warsztaty.
Zaplanowaliśmy już 20 takich warsztatów, które będą prowadzone w domach Kultury, świetlicach oraz klubach. Zaplanowaliśmy w każdej gminie przynajmniej jedne otwarte weekendowe warsztaty dla mieszkańców oraz popołudniowe warsztaty w tygodniu w ramach odbywających się cyklicznie zajęć artystycznych, plastycznych w ośrodkach kultury. Spotkania warsztatowe rozpoczną się półgodzinnym szkoleniem z przygotowywania lukru, tutek oraz technik zdobienia. Każdy uczestnik otrzyma rozrysowaną instrukcję zdobienia, przepis na pierniki i podziękowanie. Podczas jednych warsztatów (20 osób) jesteśmy w stanie ozdobić około 350 sztuk pierników.
Ozdobione pierniki pakowane są po 3-4 sztuki do kartonowo-płaskich pudełek z okienkiem (15 cm x 15 cm) przez wolontariuszy oraz lokalnych partnerów.